3 trendi, mis muudavad ehituse tulevikku

AEC Collection blogi BIM blogi admin
15 Nov 2022

Oleme kuulnud inimesi ütlemas, et nad teavad, mis on järgmine suur asi ehituses, kuid kui sageli need ennustused tõeks lähevad? Olenemata sellest, kas tegemist on uusima kohapealse robootika või tipptasemel tarkvaraga, on raske teada, mis tulevikus tegelikult juhtub ja kuidas need suundumused võivad muuta valdkonda selliseks, nagu me seda täna tunneme.

Trendid tulevad ja lähevad, kuid megatrendid võivad tekitada tohutu lainetuse, mis kestab. Megatrendid ehk liikumapanevad jõud, mis määravad maailma praegu ja tulevikus, ütlevad meile, mida võime aja möödudes oodata. Need näitavad meile globaalseid mustreid, mis mõjutavad keskkonda, liikuvust ja käitumist.

Huvitaval kombel on mõned suundumused, mis võivad tööstust paljudeks aastakümneteks tõeliselt muuta. Siin on suurimad trendid, millel edaspidi silma peal hoida.

Jätkusuutlikkus: muutumine ringmajanduseks

Jätkusuutlikkus on esimene trend, mida arutatakse, kui maailm otsib viise, kuidas aidata keskkonda kaitsta ning muutuda tõhusamaks ja jätkusuutlikumaks. Jätkusuutlikuks muutumiseks peab ehituskultuur muutuma ringmajanduseks.

Mis on ringmajandus? See püüab asendada take-make-waste süsteemi ringikujulise süsteemiga. See süsteem aitab hoida tooteid ja materjale kasutuses, kavandab jäätmeid ja reostust ning keskendub looduslike süsteemide taastamisele, mida ehitus või lammutamine võib tekitada.

Selle kontseptsiooniga saab ehitustööstus edasi liikuda mitmel viisil. Mõned ideed ringmajanduse (ja parema jätkusuutlikkuse) suunas liikumiseks on järgmised:

  • Materjalide vähendamine, mis aitab vähendada ehituseks vajalike uute materjalide hulka. Näiteks võib uute materjalide kasutamist minimeerida, kui üritada säilitada renoveeritava algse hoone osi, mitte lammutada.
  • Päästa/Taaskasuta, mis uuriks võimalusi materjalide päästmisest või taaskasutamiseks ehitamise ajal
  • Jäätmete sorteerimine, mis hoolitseb jäätmete eest, mida ei ole võimalik ehituse käigus kõrvaldada, kuid tagab nende utiliseerimise või ümbertöötlemispunktidesse viimise
  • Ringlussevõtt, mis on suunatud materjalidele, mida saab pärast lammutamist uuesti kasutada

Kuidas see reaalses maailmas toimib? Compass Datacenters innovatsioonijuht Nancy Novak ütleb: “Compassis läheneme uutele ehitustele ja materjalide valikule, pidades silmas ümberehitamist… eelistame neid, mis võivad keskkonnamõju tasakaalustada.”

Vaata lisaks: Building a Restorative Future Through Material Reuse

Andmete nähtavus + kirjaoskus = tööjõud 2.0

Järgmine trend, millele tähelepanu pöörata, on digitaalsete toodete ja teenuste kasutuselevõtt. Digitaalne andmestrateegiaga on alles algusjärgus, kuid see võib projektide käsitlemist oluliselt muuta.

Mõned maailma juhtivad ehitusettevõtted uurivad, kuidas nad saaksid andmeid võimendada ja muuta need kasutatavaks teabeks. Selleni jõudmiseks peab aga olema läbipaistvus ja valmisolek kogutud andmeid jagada.

Alan Muse, Global Director of Built Environment, RICS, esitab huvitava küsimuse. “Me vajame integreeritud andmeid ja süsteeme. Selle saavutamiseks vajame ühiseid standardeid ja palju suuremat andmete jagamist. Kuidas saame soodustada andmete, sealhulgas kuluandmete jagamist tööstuses?”

Üks võimalus on enda andmeid rohkem usaldada.

Miks ettevõtted oma andmeid ei usalda? Ühel põhjusel on andmeid ja analüütikat tavaliselt peetud kulukeskusteks, mitte teabeks, mis võiks ettevõtte tulemusi oluliselt mõjutada. Andmeid nähakse sageli pigem riskide maandamise vahendina, mitte osana kasumi suurendamise strateegiast.

Lisaks võib andmete kogumine põhjustada halbu andmeid ja valesid numbreid, pannes inimesed mõtlema, kas nad saavad oma andmeid üldse usaldada.

Andmete toomiseks sinna kuhu neid on vaja, peavad ettevõtted saama abi oma meeskondade ja alltöövõtjate koolitamisel, kuna viis, kuidas nad andmeid sisestavad ja neid kasutavad, mõjutab otseselt ettevõtte info jagamist ja tegevuse tõhusust.

Loomulikult tuleb tegeleda ka andmepädevusega. Halvad andmed on problemaatilised ning viivad halbade otsuste tegemiseni ja tulemusteni. Ühes uuringus leiti, et 30% vastanutest arvas, et pool või enam nende projektiandmetest on vähemalt 50% juhtudest “halvad”.

Paremate andmestrateegiate väljatöötamine ja andmete õige kasutamise koolitus võib usalduse ja läbipaistvuse suurendamise kaudu avaldada püsivat positiivset mõju. Lisaks on ettevõtetel, kes saavad oma andmepädevust parandada, parem suutlikkus parandada oma prognoositavust ja jõudlust.

Vaata lisaks: Using Data to Make Construction Predictable

Bridgiti tegevjuhi ja kaasasutaja Mallorie Brodie sõnul ei ole kõik andmed loodud võrdselt. Mis puutub innovatsiooni tehnoloogia kaudu saadud andmeid, siis konkurentsieelist ei saa need, kes koguvad ja kasutavad rohkem andmeid, vaid need, kes koguvad õigeid andmeid ja jagavad neid õigete inimestega.

Piiranguteta koostöö

Parimal juhul peaks ehitamine olema väga koostööpõhine. Viimaste aastate jooksul on tehtud tõelisi edusamme läbipaistvuse ja ühiste jõupingutuste parandamiseks, kuid siiski on valupunkte ja katkestusi, millega tuleb toime tulla.

Järgmine trend, millele tähelepanu pöörata, on tugevam koostöö pilvepõhistele platvormidele kaudu. Nende integreeritud töökeskkondade kaudu on kõigil projektiga tegelevatel inimestel parem juurdepääs andmetele ning nad näevad võimalusi ja vastuolusid, kui need ilmnevad.

Pilvepõhised platvormid loovad võimaluse teabe tsentraliseerimiseks olenemata sellest, kas see on projekti või tegevuste kavandamine.

Autodeski tegevjuhi Andrew Anagnosti: “Platvormi kriitiline osa on andmevoog. Andmed pärinevad erinevatest kohtadest ja meil ei saa kunagi olema ehitusuniversumit, kus kõik pärineb ühest kohast. Teie platvorm peab olema valmis koguma andmeid mitmest kohast, neid ratsionaliseerima ning nähtavaks ja kasutatavaks muutma. Lisaks peavad teised inimesed seda laiendama, ühendades need andmed muude asjadega. Neil võib olla vaja see ühendada järgnevate finantssüsteemide või kolmanda osapoole rakendustega, mis lisavad lisaväärtust. Platvorm teeb seda. ”

Platvormil on potentsiaali parandada koostööd viisil, mis kaotab piirid. Sellel on uskumatu potentsiaal.

Autodeski tootmispõhise disaini peadirektor Ryan McMahon usub täiustatud piirideta koostöö jõusse. “Praegu ei suuda tööstus seda nõudlust rahuldada ega jõua kunagi selleni, kui nad ei muuda kavandamise, projekteerimise, valmistamise ja tarnimise viise.”

Piiride puudumine võib aidata parandada ka jätkusuutlikkust.

„Usun, et mõned olulised koostisosad toovad meie töövoogudesse digiteerimise ja ühenduvuse ning suurendavad produktsiooni kaasamist ehitusse. Need on põhimeetodid, mis aitavad ettevõtetel disainilahendusi taaskasutada, mastaapselt toota (vähendades nii jäätmeid ja parandades kvaliteeti) ning parandades koostööd, et lõpuks kiirendada, pakkuda ja parandada tulemusi.”


Artikkel on tõlgitud Autodeski lehelt.
Artikli autor on Grace Ellis – Editor in Chief, Digital Builder Blog, Autodesk

Originaal artikkel: https://constructionblog.autodesk.com/3-megatrends-construction/